ET FOOTBALL

PLAYOFF PAIRINGS

AREA ROUND

CLASS 6A

Division II

Region II

Dallas Jesuit (7-4) vs Longview (11-0), 7:30 p.m. Friday, Kincaide Stadium, Dallas

CLASS 5A

Division I

Region II

Texas High (7-4) vs Frisco Independence (9-2), 7 p.m. Friday, Tiger Stadium, Texarkana

Division II

Region III

Barbers Hill (10-1) vs Whitehouse (8-3), 7:30 p.m. Friday, NRG Stadium, Houston

CLASS 4A

Division I

Region III

Carthage (11-0) vs Lumberton (7-3), 7 p.m. Friday, Raider Stadium, Lumberton

Huffman-Hargrave (11-0) vs Palestine (6-5), 7:30 p.m. Friday, Green Stadium, Bryan

Division II

Region II

Pleasant Grove (10-1) vs Salado (8-3), 4:30 p.m. Saturday, Ford Center, Frisco

Fairfield (7-4) vs Gilmer (8-3), 7:30 p.m. Friday, Memorial Stadium, Mesquite

Waco Connally (11-0) vs Spring Hill (6-5), 7 p.m. Friday, Midlothian ISD Stadium

CLASS 3A

Division I

Region II

Pottsboro (11-0) vs Sabine (10-1), 7:30 p.m. Friday, Wildcat Stadium, Paris

Malakoff (10-1) vs Jefferson (9-2), 7 p.m. Thursday, Jack V. Murphy-Bear Stadium, Gladewater

Winnsboro (7-4) vs Dallas Madison (9-2), 7:30 p.m. Friday, Ford Stadium, Greenville

Gladewater (8-3) vs Van Alstyne (7-4), 7:30 p.m. Friday, Wildcat Stadium, Emory Rains

Division II

Region III

Bells (8-3) vs Elysian Fields (7-4), 7:30 p.m. Friday, Meredith Memorial Stadium, Mineola

Harmony (8-3) vs Paul Pewitt (10-1), 7:30 p.m. Friday, Lobo Stadium, Longview

Daingerfield (9-2) vs Blue Ridge (7-4), 7:30 p.m. Friday, Prim Stadium, Sulphur Springs

Newton (10-1) vs Troup (7-4), 7:30 p.m. Friday, Tomato Bowl, Jacksonville

CLASS 2A

Division I

Region III

Big Sandy (4-7) vs Groveton (9-2), 7 p.m. Friday, Eagle Stadium, Rusk

Alto (11-0) vs Joaquin (9-2), 7:30 p.m. Friday, Abe Martin Stadium, Lufkin

Harleton (9-2) vs. Carlisle (8-3), 7 p.m. Friday, Pirate Stadium, Longview

San Augustine (10-0) vs Normangee (6-5), 7 p.m. Friday, Driskell Stadium, Crockett

Division II

Region III

Mount Enterprise (9-1) vs Dawson (9-2), 7 p.m. Thursday, Wildcat Stadium, Palestine

CLASS 1A

Division I

Region III

Union Hill (10-1) vs. Blum (9-2), 7:30 p.m. Friday, Scurry-Rosser